همه چیز درباره شادوبن

در زبان انگلیسی لغت shadowban به معنی سایه بان است. و در اصطلاح به سایه رفتن پیج دراینستاگرام شادوبن می گویند.در واقع شادوبن به حالتی گفته می شود که اینستاگرام از رشد پیج شما خوداری می کند و پیج افرادی را که قوانین اینستاگرام را زیر پا گذاشته باشند محدود کرده و پست های آنان را در قسمت اکسپلورر نشان نداده و پست شما را در هشتگهایی که استفاده کردید نشان نمی دهد.

ازکجا بفهمم شادوبن شده ام؟

جهت تست کردن اینکه اکانت شما شادوبن شده یا نه کافیست یکی از دو روش زیر را تست کنید.

روش اول : برای یکی از پست های خود یک هشتگ منحصر بفرد قرار داده و سپس وارد قسمت اکسپلور اینستاگرام بشید و هشتگ مورد نظرتون را تایپ کنید اگر با تایپ هشتگ پست شما نمایش داده نشه یعنی شما شادوبن شده اید

روش دوم : نام اکانت اینستاگرامتان را با پنج حساب کاربری دیگر (که حساب شما را فالو نکرده باشند)سرچ کنید اگر شادوبن شده باشید حساب کاربری شما نمایش داده نمیشه.

دلایل شادوبن شدن پیج :

1- استفاده مفرط از رباتها جهت بالا بردن لایک و کامنت و …

2- استفاده مفرط از هشتگ


3 – استفاده مفرط از رباتها جهت بالا بردن تعداد فالور


4 – استفاده از هشتگ های ممنوع شده یا از کار افتاده

1- استفاده مفرط از رباتها جهت بالا بردن لایک و کامنت و …
توصیه می شود قبل از هشتگ گذاری برای پستهاتون هشتگهای انتخابی رو در قسمت سرچ اینستاگرام ( اکسپلورر اینستاگرام ) بررسی کنید‌. اگر هشتگ مورد نظرتون ممنوع شده باشد در قسمت recent آن هشتگ هیچ پستی نمایش داده نمی شود.
5 – ریپورت شدن (Report) شما توسط تعداد زیادی از افراد حاضر در اینستاگرام
6 – استفاده از نرم افزارهای تغییر ip

مدت زمان شادوبن چند روز است؟

طبق تجربیات افراد مختلف این زمان در حدود 14 روز به طول بیانجامد.

اگر از هر کدام از 6 مورد بالا استفاده می کنید فرایند این کار را متوقف نمایید و بین 2 تا 14 روز منتظر بمانید.

توضیحات تکمیلی :

همه ی نکاتی که ما در مورد شادوبن اینستاگرام میدانیم.

وقتی که شما سعی می کنید افرادی که در اینستاگرام دنبال می کنید (following) را افزایش دهید.شما مجبور به استفاده از هشتگ ها و تعامل با فالورهایتان هستید تا بتوانید درسترسی خود را به افراد مختلف گسترش بدهید.این واقعا نگران کننده است که ناگهان محتوای شما به همه ی افراد نشان داده نشود.اگر احساس می کنید که پست های شما نسبت به قبل کمتر لایک و کامنت میخورند یا در بعضی از هشتگ های مشخص نشان داده نمی شوند. بنابراین شما احتمالا شادوبن شده اید.

شادوبن شدن

شادوبن اقدام به مسدود کردن محتوای کاربر در رسانه های اجتماعی است، به طوری که کاربر نمی داند که این اتفاق افتاده است . اگر حساب کاربری شما در اینستاگرام شادوبن شده باشد .محتوای پستهای شمافقط برای افرادی نمایش داده می شود که قبلا شما را دنبال کرده باشند.

از دیدگاه اینستاگرام شادوبن کردن پیج ها منطقی است.شادوبن به اینستاگرام اجازه می دهد تا اکانتهایی را که با شرایط آن منطبق نیستند فیلتر کند.بعضی از افراد برای گسترش دنبال کنندگان خود در اینستاگرام اقدام به استفاده از رباتهای خودکار یا صدها هشتگهای غیر مرتبط با محتوا می کنند.در صورتی که چنین باشد، به نظر منصفانه است که اینستاگرام این حسابها را مسدود کند، بنابراین کاربران میتوانند محتوای واقعی و مفید را همچنان ادامه دهند.

در حالی که اینستاگرام بطور آشکار به موضوع شادوبن اشاره نمی کند.اینستاگرام طی یک بیانیه در 28 نوامبر گزارش دادند که برخی از کاربران با مشکلاتی مواجه شده آمد که علی رغم داشتن برخی از هشتک های معین ، پست آنها در برخی از هشتگها نمایش داده نمیشد.بیانیه آنها حداقل تا حدی معضل هشتگ را تایید می کند، اما بسیاری از افراد بر این باورند که این بیانیه Instagram دلیلی برای پذیرش وجود شادوبن shadowban در نظر گرفته می شود، بدون آنکه قبلا شرکت اینستاگرام آن را پذیرفته باشد.

نکته مهم این است که Instagram اغلب الگوریتم خود را تغییر می دهد. خود این تغییرات می تواند علتی برای کاهش نرخ engagement پیج شما باشد.با این حال امکان شادوبن نیز وجود دارد. در واقع شادوبن یک تاکتیک است که به معنای مخفی کردن محتوای کاربران از مخاطبین گسترده اینستاگرام است.و اگر شما در شادوبن هستید، مهم است که اقدامات لازم را انجام دهید تابتوانید محتوای خود را مشاهده کنید.
بیایید بررسی کنیم چگونه می توانیم متوجه شویم که شادوبن شده ایم ، و همچنین راهنمایی های ما برای خروج شما از لیست افراد شادوبن را ببینیم.

آموزش تست شادوبن
اول، یک پست با هشتگی خاص ارسال کنید که آن هشتگ اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرد. (اگر پست خود را با هشتگی ارسال کنید که آن هشتک دارای میلیون ها پست باشد ، قاعدتا این که ببینید محتوای شما شادوبن شده است یا نه ساده نخواهد بود.)

هنگامی که پستی را با یک هشتگ خاص مشخص کرده اید، از پنج کاربر Instagram که از شما پیروی نمی کنند. (یعنی جزو لیست فالورهای شما نیستند)برای جستجوی این هشتگ استفاده کنید. اگر هیچ کدام از آنها پست شما را زیر هشتگ مشاهده نکنند، به نظر می رسد احتمالا شما شادوبن شده اید. با این حال، اگر یک یا دو نفر از پنج نفر بتوانند پست شما را ببینید، شما شادوبن نشده و احتمالا دچار مشکل کاهش نرخ engagement شده اید . اگر تست بالا را اجرا کنید و بر این باورید که شادوبن شده اید، نگران نباشید – ما برای شما یک راه حل داریم.

چرا شما شادوبن شده اید، و چگونه آن را رفع کنید

چند دلیل بالقوه وجود دارد که باعث میشود حساب کاربری شما شادبن شده باشد.برای اطمینان از این که حساب شما دوباره شادوبن نشود، بیایید برخی اقداماتی را که ممکن است شما انجام داده اید بررسی کنیم

شما از رباتها یا ابزار رشد خودکار اینستاگرام استفاده میکنید.

اگر شما خودتان برای رشد پیج خود تلاش نکنید نمیتوانید تعداد فالورهای خود را افزایش دهید. اینستاگرام روی این موضوع در بیانیه بالا که تصویرش آورده شده است تاکید دارد. اینستاگرام کاربران را تشویق میکند تا یک استراتژی مناسب در ارتباط با مخاطبان خود داشته باشند.استفاده از ربات ها یک تاکتیک اسپم است و می تواند اکانت شما را به شادوبن تبدیل کند.

شما از هشتگ های نامناسب (هشتگهای بن شده) استفاده می کنید.
گاهی اوقات یک هشتگ محبوب با محتوای نامناسب پر می شود.وقتی این اتفاق می افتد، اینستاگرام می تواند هشتگ را حذف کند یا استفاده از آن را محدود کند.اگر شما از هشتگهای ممنوعه استفاده کنید.از رتبه بندی دیگر هشتگهای خود جلوگیری می کنید. و حتی ممکن است منجر به بلاک شدن حساب (blocked account) خود شوید.

حساب شما اغلب توسط کاربران گزارش شده (Report) شده است.

هنگامی که کاربران مکررا یک حساب را گزارش می کنند، Instagram فرض می کند که حساب شما محتوای نامناسب ارسال می کند یا شرایط خدمات اینستاگرام را نقض می کند. آنها ممکن است حساب کاربری شما را غیرفعال کنند یا آن را شادوبن نمایند.

شما بیشتر از محدوده تعیین شده فعالیت ساعتی یا هفتگی اینستاگرام عمل نموده اید.

اینستاگرام محدودیت های زمانی را برای چگونگی follow، unfollow، like، comment کردن در عرض یک ساعت یا روز قرار داده است . این امر منطقی است – اگر در عرض یک ساعت 80 نفر را دنبال کنید، به احتمال زیاد ربات کاری را انجام می دهد، نه شما.

این اقدامات ممکن است به شما کمک کند سریعا در افزایش تعداد فالورتان پیشرفت کنید ، اما آنها نمیتوانند به شما در برقراری ارتباط مناسب با افراد کمک کنند، علاوه بر این، این رفتارها احتمالا منجر به شادوبن شما می شود، که به شدت جذب مخاطب جدید را محدود می کند.

برای بازگرداندن حساب کاربریتان به حالت عادی ما راهنمایی های لازم را به شما خواهیم داد.

اگر از یک ربات یا یک سرویس خودکار دیگر استفاده می کنید، استفاده از آنها را متوقف کنید و بلافاصله آنها را حذف کنید. برای اطمینان از این که آنها هنوز به حساب شما متصل نیستند، به نسخه تحت ویندوز خود بروید و روی « Edit Profile » کلیک کنید و سپس « Authorized Applications ». اگر شما هر یک از حساب های ربات خود را در لیست ببینید، بر روی “Revoke Access” کلیک کنید تا آنها را به طور کامل حذف کنید.

به خاطر داشته باشید، 100 فالور که برند شمارا دوست دارند و محصولات شما را خریداری کنند، از 1000 فالور که هرگز از شما خرید نکرده یا با محتوای شما ارتباط برقرار نمی‌کنند ، بهتر است.

نگاهی به لیست هشتگهای ممنوع شده انگلیسی در سال 2018
به لیست پایین نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که همه هشتگهای ممنوع شده را از مطالب خود حذف کرده اید.

دقت و مراقبت از هشتگهایی که انتخاب کرده اید، و در صورت شک داشتن نسبت به شادوبن بودن آنها نگاهی به صفحه هشتگ ها بیندازید – اینستاگرام احتمالا پیامی مانند “پست های اخیر ” ارسال خواهد کرد
هشتگ #summer2018 در حال حاضر پنهان شده است… “، که به شما نشان می دهد این هشتگ دیگر قابل استفاده نیست.

صبر کنید تا درست شود 🙂

افراد مختلف گزارش داده اند. که استفاده از حساب های اینستاگرامشان و بازگشت حسابشان به روال طبیعی قبل از شادوبن در حدود 48 ساعت طول میکشد . البته ممکنه این فرایند تا 14 روز پس از رفع ایرادات موجود در پیج شما به طول انجامد.این نکته بسیار مهم است که شما مطالب مفید و محتوای معتبر را با بهره گیری از بهترین شیوه ها جهت رشد مخاطبان خود در پیج اینستاگرام خود، انتشار دهید
و در نظر داشته باشید که طول می کشد تا این کار را بطور صحیح و کامل انجام دهید.

نکات و پرسش های خود در ارتباط با این مقاله را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *